Júda, téged magasztalnak testvéreid. Kezed ellenségeid nyakára teszed, leborulnak előtted atyádnak fiai. Fiatal oroszlán vagy, Júda, prédától lettél naggyá, fiam! Lehevert, elnyújtózott, mint a hím vagy a nőstény oroszlán – ki merné fölzavarni?! Nem távozik Júdából a jogar, sem a kormánypálca térdei közül, míg eljő Síló, akinek engednek a népek.
1Mózes 49: 8-10
Az Oroszlán és Júda jelentősége:
Az oroszlán képei itt tükrözik az állat hatalmas, fenséges és királyi jellegét, amelyet gyakran a vadállatok királyának tekintenek. Júda vonatkozásában ez azért jelentős, mert Júda a királyok nemzetsége. Júda vonalából Dávid király és utódai a babiloni fogság idejéig uralkodtak Izrael felett (1Krón. 2; 2Kir. 24); és nemzedékekkel később Jézus Krisztus Dávid és Júda leszármazottjaként születik meg, hogy új szövetséget kössön, és a mennyei dicsőség új országát vezesse be (Mt. 1: 1-17).
Továbbá, amikor Jákob azt mondja, hogy „Nem távozik Júdából a jogar, sem a kormánypálca térdei közül”, akkor Jézus Krisztus eljövendő királyságát is hirdette, aki örökké Király lesz, a jogar pedig a királyi tekintély szimbóluma.
Ez a fő oka annak, hogy Jézust gyakran Júda törzséből való Oroszlánnak nevezik.
Jézus a Királyok Királya
Az Újszövetségben az oroszlán képei tovább folytatódnak Jézus Krisztusban, akiről azt prófétálták, hogy Ő „Dávid gyökere” (Ézs. 11: 1-2) és „Sarjadéka” (ága) (Zak. 3: 8).
A Jelenések könyvében János egy látomást is kap a mennyei trónteremből, amelyben a trónon ülőnek hét pecséttel lezárt tekercset adnak át (Jel. 5: 1-3). Amikor senkit sem talál méltónak a tekercs kinyitására, János elkezd sírni (Jel. 5: 4). Ekkor az egyik vén azt mondja neki: „Ne sírj! Íme, győzött az oroszlán Júda törzséből, a Dávid utóda, és felnyitja a könyvet és hét pecsétjét ” (Jel. 5: 5).
Ez egyértelműen Jézus Krisztusra utal, Dávid gyökerére és Júda törzsének Oroszlánjára, aki méltó arra, hogy kinyissa a tekercset, mert kereszten végzett munkája révén Ő győzi le a bűnt és a halált (2Tim. 1:10, Ézs. 25: 8, 1Kor. 15: 25-26, Hós. 13:14).
Itt derül ki a Királyok Királyának (Jel. 19:16) és az uraknak Urának (Jel. 17:14) igazi ereje, mint Oroszlán, aki fenséges, hevesen lángoló szeretete van, és méltó arra, hogy Királynak hívják.
Jézus Krisztus mint Oroszlán, meghódította a bűnt és a halált, hogy részesedhessünk örök országának dicsőségében. Ezt a győzelmet a kereszten végzett munkája tette lehetővé, amelyre ártatlan Bárányként ment, hogy egyszer és mindenkorra feláldozzák bűnünkért.
Ezért az Oroszlánban felfedezzük Krisztust, mint örök Király erejét, a Bárányban pedig Jézus kegyelmét, mint örök Megváltót.
Az Ő eljövetelére emlékezünk, és az Ő visszajövetelét várjuk a mostani adventben is.
Szeretettel,
Livi